ç CREATE 2 Evaluate- Competitive Regions and Employability


Narzędzia

Narzędziownik CREATE i CREATE 2 Evaluate jest opracowywany po to, aby lokalni i regionalni decydenci z całej Europy byli w stanie korzystać z narzędzi polityki, aby lepiej planować, projektować, wdrażać i monitorować politykę edukacji dorosłych (AE) z jasną wizją trwałości finansowania publicznego w AE. Narzędziownik CREATE i CREATE 2 Evaluate będzie zawierał szereg praktycznych narzędzi dla decydentów politycznych w celu zapewnienia tworzenia polityki opartej na dowodach i lepszego dostosowania polityk i programów AE do lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Narzędziownik CREATE i CREATE 2 Evaluate zostanie udostępniony za darmo w 6 różnych wersjach językowych, aby zapewnić jak najszerszą widoczność i wdrożenie.

Narzędziownik CREATE and CREATE 2 Evaluate zawiera narzędzia i zasoby wspierające regionalnych/lokalnych decydentów w formułowaniu lepszych i bardziej odpowiednich rozwiązań i programów w zakresie edukacji i szkoleń dorosłych. Narzędziownik CREATE and CREATE 2 Evaluate pozwoli również regionalnym/lokalnym decydentom na lepsze dostosowanie i zintegrowanie działań interwencyjnych w obszarze edukacji dorosłych (AE) z lokalnymi strategiami rozwoju gospodarczego.

CREATE2Evaluate consortium has validated the ToolBox with stakeholders, policy makers, practitioners. Partners involved more than 50 stakeholders in the validation of the policy tools, representing the cohort of participants in the AE policy ecosystem, i.e. policy makers at any layer of governance, AE organisations and providers, civil society, practitioners from research and academia, etc. In this validation round, partners tested with the stakeholders the tools and gauged with real users and target groups the validity, relevance, and efficacy of the tools. Here you can find the report on validation with stakeholders:
Validation report


Termin:
Faza cyklu polityki:cycle:
Rodzaj narzędzia:


Filtered by:  
Tutaj możesz również zapoznać się z całym naszym zestawem narzędzi. .




Tools

Pomiar szerszych korzyści wynikających z edukacji dorosłych – wytyczne grupy fokusowej dla osób uczących się i organizatorów szkoleń



Tools

Waloryzacja i kontynuacja oceny. Wybrane czynniki sukcesu



Tools

Lista kontrolna dla świadczeniodawców: Ocena włączenia świadczeniodawców w kształtowanie polityki edukacyjnej dla dorosłych



Tools

Wartość dodana wynikająca z udziału w edukacji osób dorosłych



Tools

Ankieta dla pracowników administracji publicznej



Tools

Ankieta dla świadczeniodawców



Tools

Lista kontrolna do oceny spójności celów i rezultatów szkoleń i programów kształcenia dorosłych z nadrzędnymi strategiami i programami przyjętymi przez UE
Dlaczego właśnie to narzędzie?

Ocena i ewaluacja to kluczowe kroki w tworzeniu realnych strategii przynoszących długoterminowe korzyści. Jednak wiele polityk kształcenia dorosłych na poziomie lokalnym i regionalnym nie jest systematycznie ocenianych. Wynika to częściowo z faktu, że decydenci nie dysponują odpowiednimi narzędziami.

CREATE2Evaluate wychodzi naprzeciw tej luce, opracowując zestaw przydatnych narzędzi i szablonów, które pomogą decydentom i osobom zaangażowanym w procesy polityczne w dziedzinie działań edukacyjnych dla dorosłych ocenić istniejące strategie, wyciągnąć wnioski i opracować lepsze strategie w przyszłości.

Jeden z najważniejszych wniosków wyłaniających się z przeglądu literatury i pierwotnej oceny przeprowadzonej przez organizację[1] uczestniczącą w projekcie wskazuje na powszechną fragmentację wśród państw członkowskich i władz regionalnych w zakresie wdrażania i rozwijania strukturalnych i uporządkowanych polityk edukacyjnych dla dorosłych i uczenia się przez całe życie na poziomie lokalnym.

Konkretne interwencje na poziomie lokalnym i regionalnym wydają się odpowiadać na bodźce ze strony UE, ale bardzo trudno jest potwierdzić, w jakim stopniu są one rzeczywiście spójne z proponowanymi mapami celów (kluczowe obszary szkoleniowe będące przedmiotem zainteresowania UE, cele i osiągnięcia itp.). Wynika to z faktu, że nie istnieje jeszcze - choć jest to wysoce zalecane - zatwierdzony system ewaluacji, którego celem byłoby porównanie i benchmarking, w jaki sposób lokalne i regionalne interwencje w dziedzinie działań edukacyjnych dla dorosłych są zgodne z oczekiwaniami UE.

Formalne mechanizmy monitoringu i ewaluacji istnieją, ale wydają się być dostosowane do kontroli budżetowej, audytu i zarządzania finansami, natomiast nacisk na kluczowe efekty edukacyjne, społeczne i ekonomiczne dla celów i beneficjentów wydaje się leżeć w gestii „prywatnej" inicjatywy danego organizatora lub władz lokalnych, na podstawie ich sposobu postrzegania zjawiska.

Władze lokalne i formalni organizatorzy działań edukacyjnych dla dorosłych powinni współpracować w celu nakreślenia, opracowania i dostarczenia ofert szkoleniowych i edukacyjnych oraz reakcji politycznych dostosowanych do danego kontekstu społeczno-gospodarczego, którego dotyczą. Ta zasada elastyczności jest zalecana i oczekiwana w dokumentach polityki UE dotyczących priorytetów i zaleceń w zakresie działań kształcenia dorosłych, ale nadal w ramach wspólnego punktu odniesienia, szczegółowo określonego w tych samych dokumentach.

 

[1] Aby uzyskać dostęp do danych, należy skorzystać z oficjalnej platformy OER projektu: https://www.create2evaluate.eu/.


Jakiemu celowi służy to narzędzie?

Niniejszy dokument dotyczy pierwszego z sześciu obszarów tematycznych zaproponowanych w ramach ewaluacji CREATE2, tj. zgodności celów i rezultatów szkoleń i programów kształcenia dorosłych z nadrzędnymi strategiami i programami przyjętymi przez instytucje UE.

W tym celu przyjrzymy się trzem najistotniejszym dla edukacji dorosłych aktom prawnym UE:

Włączenie rekomendacji Rady z 2016 i 2018 r. nie jest przypadkowe, ma na celu dostarczenie czytelnikom i odbiorcom kompleksowego przeglądu tego, co do tej pory było kluczowym punktem odniesienia w dziedzinie kształcenia dorosłych.

Z drugiej strony, koncentracja na rezolucji Rady dotyczy wymiaru perspektywicznego, nadając znaczenie temu, co będzie głównym przedmiotem zainteresowania priorytetów edukacji i dorosłych i paradygmatów odniesienia na poziomie unijnym w następnej dekadzie. Ma to pomóc czytelnikom w uzyskaniu większej świadomości przyszłych wyzwań i możliwości oraz większej biegłości w tworzeniu długoterminowej polityki.

 

[1] Oficjalna aktualizacja ZALECENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE)



Jak korzystać z tego narzędzia?

Na kolejnych stronach czytelnicy znajdą wyczerpujące i zwięzłe zestawienie głównych obszarów zainteresowania i priorytetów UE w dziedzinie kształcenia dorosłych. 

W przypadku zaleceń na lata 2016 i 2018 zachęcamy czytelników do sprawdzenia, czy w ramach własnej praktyki instytucjonalnej udało im się zrealizować któreś z rozważanych kluczowych zaleceń.

W przypadku rezolucji Rady, czytelnicy mogą skorzystać z okazji i dokonać samooceny, czy ich organizacja/instytucja wprowadziła już (lub zaplanowała) konkretne strategie, które odpowiadają oczekiwanym rezultatom rezolucji.

Niniejszy dokument ma służyć zarówno jako wytyczne, jak i lista kontrolna do oceny i ewaluacji lokalnych interwencji w zakresie działań edukacji dorosłych:

•    Wytyczne, ponieważ będą prowadzić czytelników po ekosystemie polityki UE w zakresie działań edukacji dorosłych, zawierając praktyczne wskazówki, jak lepiej odpowiadać i dostosowywać się do ram polityki UE.
•    Lista kontrolna, ponieważ cele same w sobie mogą wskazać, jaki jest ich poziom spójności z nadrzędnymi strategiami i programami przyjętymi przez instytucje UE.

 



Spis treści

Ścieżki podwyższania kwalifikacji: Nowe możliwości dla dorosłych. 7

1. Nadanie priorytetu populacji dorosłych o niskim poziomie umiejętności, wiedzy i kompetencji 7

2. Ustanowienie hierarchii celów priorytetowych dla dorosłych o niskich kwalifikacjach. 7

3. Trzyetapowa metodologia ścieżek podnoszenia kwalifikacji 8

4. Ocena umiejętności - ramy zorientowane na cel 8

5. Walidacja uczenia się poza formalnego i nieformalnego. 8

6. Elastyczna oferta szkoleniowa. 9

7. Monitorowanie postępów i ogólnych wyników uczniów.. 9

8. Perspektywa zorientowana na rynek. 9

9. Nauka w miejscu pracy. 10

10. Zasięg i zaangażowanie interesariuszy. 10

11. Marketing, PR i widoczność. 11

12 Program coachingu, doradztwa i mentoringu. 11

13. Usuwanie barier dostępu do możliwości działań edukacyjnych i uczenia się przez całe życie. 12

14. Podejście ukierunkowane na pracowników: szkolenie instruktorów.. 12

Kompetencje kluczowe w uczeniu się przez całe życie. 13

Co rozumiemy przez kompetencje kluczowe w uczeniu się przez całe życie?. 13

8 kluczowych kompetencji w uczeniu się przez całe życie. 14

Umiejętność czytania i pisania. 14

Znajomość wielu języków.. 15

Kompetencje STEM... 17

Kompetencje cyfrowe. 19

Kompetencje osobiste, społeczne i umiejętność uczenia się. 23

Kompetencje obywatelskie. 26

Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości 27

Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej 31

Wskazówki dotyczące wspierania rozwoju kompetencji uczenia się przez całe życie. 32

Rezolucja Rady w sprawie nowej europejskiej agendy w zakresie uczenia się dorosłych na lata 2021-2030  34

Obszar priorytetowy nr 1: Zarządzanie. 34

Obszar priorytetowy nr 2: Podaż i wykorzystanie możliwości uczenia się przez całe życie. 34

Obszar priorytetowy nr 3: Dostępność i elastyczność. 34

Obszar priorytetowy nr 4: Jakość, równość, integracja i sukces w kształceniu dorosłych. 35

Profesjonalizacja. 35

Mobilność. 35

Włączenie. 35

Zapewnienie jakości 36

Obszar priorytetowy nr. 5: Zielona i cyfrowa transformacja (tzw. transformacja bliźniacza). 37

Załącznik 1: Cele i wskaźniki na poziomie UE - monitorowanie średnich wyników UE w działaniach kształcenia dorosłych. 39

Załącznik 2: Ramy kompetencji finansowych dla dorosłych (OECD, Komisja Europejska - 2022)  40




Download Tool



Tools

Pytania dla grup fokusowych



Tools

Ocena kreatywności w edukacji dorosłych matryca tworzenia polityki



Tools

Wymiary różnorodności w edukacji dorosłych



Tools

Lista kontrolna do oceny inkluzywności polityki kształcenia dorosłych i dostępności programów kształcenia dorosłych na obszarach wykluczonych geograficznie



Tools

Wskazówki dla decydentów pragnących zaangażować interesariuszy



Tools

Narzędzie oceny Krytyczne czynniki sukcesu: Studium przypadku



Tools

Wywiad indywidualny z uczestnikiem: Metody, sprzęt i personel w edukacji dorosłych oraz dopasowanie do grupy docelowej.




IDP
Internet Web Solutions
ISJ Neamt
Comune di Pescara