ç CREATE 2 Evaluate- Competitive Regions and Employability


Narzędzia

Narzędziownik CREATE i CREATE 2 Evaluate jest opracowywany po to, aby lokalni i regionalni decydenci z całej Europy byli w stanie korzystać z narzędzi polityki, aby lepiej planować, projektować, wdrażać i monitorować politykę edukacji dorosłych (AE) z jasną wizją trwałości finansowania publicznego w AE. Narzędziownik CREATE i CREATE 2 Evaluate będzie zawierał szereg praktycznych narzędzi dla decydentów politycznych w celu zapewnienia tworzenia polityki opartej na dowodach i lepszego dostosowania polityk i programów AE do lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Narzędziownik CREATE i CREATE 2 Evaluate zostanie udostępniony za darmo w 6 różnych wersjach językowych, aby zapewnić jak najszerszą widoczność i wdrożenie.

Narzędziownik CREATE and CREATE 2 Evaluate zawiera narzędzia i zasoby wspierające regionalnych/lokalnych decydentów w formułowaniu lepszych i bardziej odpowiednich rozwiązań i programów w zakresie edukacji i szkoleń dorosłych. Narzędziownik CREATE and CREATE 2 Evaluate pozwoli również regionalnym/lokalnym decydentom na lepsze dostosowanie i zintegrowanie działań interwencyjnych w obszarze edukacji dorosłych (AE) z lokalnymi strategiami rozwoju gospodarczego.

CREATE2Evaluate consortium has validated the ToolBox with stakeholders, policy makers, practitioners. Partners involved more than 50 stakeholders in the validation of the policy tools, representing the cohort of participants in the AE policy ecosystem, i.e. policy makers at any layer of governance, AE organisations and providers, civil society, practitioners from research and academia, etc. In this validation round, partners tested with the stakeholders the tools and gauged with real users and target groups the validity, relevance, and efficacy of the tools. Here you can find the report on validation with stakeholders:
Validation report


Termin:
Faza cyklu polityki:cycle:
Rodzaj narzędzia:


Filtered by:  
Tutaj możesz również zapoznać się z całym naszym zestawem narzędzi. .




Tools

Pomiar szerszych korzyści wynikających z edukacji dorosłych – wytyczne grupy fokusowej dla osób uczących się i organizatorów szkoleń
Dlaczego właśnie to narzędzie?

Chociaż powszechnie uznaje się, że korzyści z uczestnictwa w szkoleniach dla dorosłych wykraczają poza efekty edukacyjne i ekonomiczne, a wcześniejsze badania wyraźnie wskazują na pozytywne związki pomiędzy uczestnictwem w edukacji dorosłych (AE) a pożądanymi efektami osobistymi i społecznymi, odpowiednie dane są rzadko zbierane w sposób regularny. 

Niniejsze narzędzie ma na celu zachęcenie do oceny szeroko pojętego wpływu (korzyści osobiste i społeczne, tj. poprawa samopoczucia, statusu społecznego i relacji społecznych, zdrowia fizycznego i psychicznego, zachowań prospołecznych i aktywnego obywatelstwa) wynikającego z wdrożenia polityki i programów edukacyjnych dla dorosłych oraz uczestnictwa w edukacji dla dorosłych (w tym korzyści średnio- i długoterminowych). 

Proces angażowania uczestników i interesariuszy w ocenę wykraczającą poza czas szkolenia i bezpośredni zakres uczenia się wymaga zaangażowania większej ilości zasobów i wyższego poziomu złożoności. Jednak przeprowadzenie skutecznej oceny wpływu i połączenie perspektyw osób uczących się i interesariuszy działań agrośrodowiskowych może potencjalnie ujawnić bardzo cenne spostrzeżenia na temat, który jest obecnie niedostatecznie uwzględniony i podnieść jakość dalszych polityk i programów działań agrośrodowiskowych.
 


Jakiemu celowi służy to narzędzie?

Narzędzie to jest zestawem dwóch wskazówek dotyczących grup fokusowych, które należy przeprowadzić z interesariuszami edukacji dla dorosłych (zwłaszcza dostawcami szkoleń) i uczestnikami edukacji dla dorosłych.

Jego celem jest ocena szerszych korzyści z uczestnictwa w edukacji dla dorosłych (w ramach konkretnego programu/działania/polityki), z perspektywy osób uczących się i organizatorów szkoleń, ale także wsparcie Państwa, jako decydentów, w uzyskaniu szerszego spojrzenia i zbudowaniu głębszego zrozumienia rzeczywistych skutków, poza ekonomicznymi i edukacyjnymi, oraz w zbadaniu obszarów, które nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione - w tym możliwych nieoczekiwanych korzyści.
 



Jak korzystać z tego narzędzia?

Narzędzie to składa się z 2 protokołów wywiadu, jednego przeprowadzanego z uczestnikami edukacji dla dorosłych i jednego z przedstawicielami instytucji szkoleniowych.

 Każdy protokół grupy fokusowej zawiera kwestionariusz informacyjny do wypełnienia przed dyskusją przez każdego uczestnika, tekst wprowadzający oraz 3-4 pytania do wykorzystania przez moderatorów grupy fokusowej. 

Dla każdego etapu dyskusji przewidzieliśmy orientacyjny czas - jednak doświadczony moderator będzie dostosowywał się do sytuacji, w zależności od postępu dyskusji, a także będzie potrafił dostosować sformułowania do poziomu uczestników biorących udział w dyskusji.

Aby narzędzie było lekkie i łatwe w użyciu, wykluczyliśmy jakiekolwiek podstawy teoretyczne lub ogólne zalecenia dotyczące organizacji grupy fokusowej. Jednakże, jeśli takie wskazówki lub inspiracje są potrzebne, ten materiał może stanowić dobry punkt wyjścia. 

Zdecydowanie zalecamy przeprowadzenie grup fokusowych po upływie co najmniej 6 miesięcy od zakończenia szkolenia, aby umożliwić beneficjentom podjęcie działań, a tym samym uzyskać bardziej realistyczny obraz średnioterminowych i ewentualnych długoterminowych korzyści. Ramy czasowe pomiędzy 6 a 12 miesiącem od zakończenia szkolenia zapewniłyby równowagę pomiędzy ryzykiem utraty kontaktu z uczestnikami i dałyby wystarczającą ilość czasu na ustalenie się rzeczywistych wyników.

Kolejną rekomendacją byłoby użycie narzędzia w połączeniu z innymi narzędziami, takimi jak kwestionariusze, wywiady i dane z innych źródeł, takich jak bazy danych i raporty, aby poprawić wiarygodność wyników i zminimalizować szanse na tendencyjne szacunki podczas interpretacji.

W zależności od wielkości/zakresu programu, którego wpływ ma być mierzony, można zdecydować się na zorganizowanie grup fokusowych z więcej niż jedną grupą docelową po 5-8 uczestników dla każdej kategorii.
 



Spis treści

Grupa fokusowa dla osób uczących się

o    Wprowadzenie i wstępne wyjaśnienia (cel badania, metoda badawcza, poufność i nagrywanie, zasady ogólne)
o    Kwestionariusz przed dyskusyją
o    Pytania
 




Download Tool



Tools

Waloryzacja i kontynuacja oceny. Wybrane czynniki sukcesu



Tools

Lista kontrolna dla świadczeniodawców: Ocena włączenia świadczeniodawców w kształtowanie polityki edukacyjnej dla dorosłych



Tools

Wartość dodana wynikająca z udziału w edukacji osób dorosłych



Tools

Ankieta dla pracowników administracji publicznej



Tools

Ankieta dla świadczeniodawców



Tools

Lista kontrolna do oceny spójności celów i rezultatów szkoleń i programów kształcenia dorosłych z nadrzędnymi strategiami i programami przyjętymi przez UE



Tools

Pytania dla grup fokusowych



Tools

Ocena kreatywności w edukacji dorosłych matryca tworzenia polityki



Tools

Wymiary różnorodności w edukacji dorosłych



Tools

Lista kontrolna do oceny inkluzywności polityki kształcenia dorosłych i dostępności programów kształcenia dorosłych na obszarach wykluczonych geograficznie



Tools

Wskazówki dla decydentów pragnących zaangażować interesariuszy



Tools

Narzędzie oceny Krytyczne czynniki sukcesu: Studium przypadku



Tools

Wywiad indywidualny z uczestnikiem: Metody, sprzęt i personel w edukacji dorosłych oraz dopasowanie do grupy docelowej.




IDP
Internet Web Solutions
ISJ Neamt
Comune di Pescara